Dnia 10 listopada w naszej szkole zgodnie z tradycją odbyła się akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu, ponieważ uczestniczyliśmy w piątej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Klasa 6 wraz z wychowawczynią panią Iwoną Bednarz- Śliwińską i panią Ewą Demków przygotowała inscenizację wydarzeń, które miały miejsce 104 lata temu. Mieliśmy okazję usłyszeć oryginalne odezwy cesarza Franciszka Józefa I i zwierzchniego wodza naczelnego generała – adiutanta Mikołaja Mikołajewicza, które skierowali do naszych pradziadów, pragnąc pozyskać ich do swoich armii. Usłyszeliśmy płomienną przemowę Józefa Piłsudskiego, którą wygłosił do legionistów przed wymarszem I kadrowej z Krakowa w sierpniu 1914 r. Chłopcy z klasy 6, 5 i 7 świetnie odegrali żołnierzy odśpiewując pod dowództwem Tomasza Michałka – Józefa Piłsudskiego „Marsz Pierwszej Brygady”, a następnie rozdawali odezwę wszystkim zgromadzonym widzom, którą wygłosił jako komendant sił zbrojnych Polski do wszystkich obywateli. Mogliśmy także usłyszeć piękny wiersz Edwarda Słońskiego „Ta, co nie zginęła” w wykonaniu uczniów klasy ósmej. Była także symbolicznie spętana sznurami zaborców Polska, którą uwolniły z kajdan niewoli słowami wiersza Leopolda Staffa ” Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” Milena Nowak i Julia Pluta. Nad oprawą muzyczną wraz z klasą 5 czuwała pani Joanna Durak, która przygotowała niezwykły występ najstarszej grupy przedszkolaków z piosenką o niepodległej Polsce. Na koniec mogliśmy podziwiać niesamowity taniec flag w wykonaniu uczniów klasy 2 przygotowany przez ich wychowawczynię panią Barbarę Kogut. Całą akademię poprowadzili Łucja Barłowska z klasy 6 i Tomasz Ciasnocha z klasy 7.
AKADEMIA Z OKAZJI 104 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Dodaj do zakładek Link.











