Wstawa pamiątek historycznych


wystawa9 listopada kontynuowaliśmy w naszej szkole obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez spotkanie z kolekcjonerem pamiątek historycznych, Tomasze Gaździkiem, i zapoznanie się z wystawą pt. „Podkarpackie ślady legionistów Piłsudskiego”.

Uczniowie mogli zobaczyć publikacje o tematyce niepodległościowej z przełomu XIX i XXw., austro-węgierskie mapy wojskowe oraz militaria z okresu I wojny światowej, będące na wyposażeniu

legionistów, a wśród nich m.in. hełmy piechoty, saperki, czekany, bagnety, noże wojskowe, manierki, lornetki, zapalniki czasowe, granaty. Gość przedstawił historię eksponatów i opowiedział o funkcji każdego z nich. Uczniowie zostali też poinformowani o zagrożeniu, jakie wiąże się z niebezpiecznymi znaleziskami, jak np. bomby przeciwpiechotne czy granaty oraz o postępowaniu w przypadku znalezienia takiego przedmiotu.

Wszystkie przedstawione eksponaty pochodzą z terenu Podkarpacia, zostały znalezione lub wykopane w okolicach Łańcuta, Markowej, Gorlic, Baligrodu, Bystrego. Dzieci i młodzież mogli dotknąć kawałka polskiej historii i naocznie przekonać się, że ziemia, po której stąpają, wciąż kryje pamiątki czasów, kiedy nasi przodkowie walczyli i przelewali krew, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością, której wielu z nich nie dane było zasmakować.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *