AKADEMIA Z OKAZJI 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


niepodleglosc 111 listopada to data o wielkim znaczeniu dla każdego Polaka. Sto lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń.

W naszej szkole 8 listopada br. odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystościach udział wzięli zaproszeni goście:

Wójt Gminy Trzebownisko Pan Lesław Kuźniar, Radni Wsi Łąka: Pani Maria Kloc i Pan Józef Mendrala. Swoją obecnością uroczystość uświetnili rodzice uczniów, nauczyciele, pracownicy szkoły i cała społeczność szkolna.

Część artystyczną przygotowali uczniowie z klas: IV, VA, VB, VII i VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum pod kierunkiem Pani Małgorzaty Mikłoś i Pani Bożeny Sitarz. Pieśni o tematyce patriotycznej, które w tym dniu brzmiały wyjątkowo uroczyście, wyśpiewał szkolny chór pod opieką Pani Joanny Durak.

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu narodowego. Młodzi artyści w swoim programie artystycznym ukazali najważniejsze momenty w dziejach i trudną drogę do odzyskania upragnionej wolności. W wyrecytowanych wierszach i wypowiedzianych słowach godnie uczcili pamięć bohaterów, którzy nie szczędzili krwi i życia, abyśmy teraz mogli żyć w wolnej, niepodległej Ojczyźnie! Najważniejsze sceny
z prowadzonych walk obejrzeć można było w wyświetlanej w trakcie trwania uroczystości prezentacji, która stworzona została w ramach szkolnego konkursu historycznego „Polskie drogi do wolności”. W uroczystości udział wzięli rodzice uczniów klasy IV i VA, którzy włączyli się do zorganizowanej w szkole akcji „Rodzinnego czytania wierszy o tematyce patriotycznej”. Rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi odczytali wybrane wiersze o tematyce patriotycznej. Część artystyczną zakończył taneczny korowód w wykonaniu uczniów z klas: VII, VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Młodzież, by uczcić tę ważną datę, zatańczyła do utworu Wojciecha Kilara poloneza.

Na koniec uroczystości Pani Wicedyrektor Renata Rzeszutek – Lech podziękowała wszystkim wykonawcom i uczestnikom, apelując równocześnie o trwałą pamięć o historii narodu polskiego.

Po zakończonej akademii uczniowie pod opieką nauczycieli i z obecnymi na uroczystości rodzicami przeszli do kościoła, gdzie uczestniczyli w odprawionej przez ks. proboszcza Andrzeja Buchowskiego Mszy Św. za Ojczyznę. Po jej zakończeniu wszyscy udali się przed pomnik poświęcony bohaterom narodowym, gdzie delegacja uczniowska złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Uroczyście odśpiewana pieśń „Boże, coś Polskę” oraz modlitwa przy tablicy upamiętniającej ofiary II wojny światowej zakończyły świętowanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *