NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


11 listopada 311 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. 

W naszej szkole, jak co roku, w dniu 7 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, akademia poświęcona Ojczyźnie i wolności.W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Radni Wsi Łąka – Pani Maria Kloc, Pan Józef Mendrala i Pan Krzysztof Orzech, Ksiądz proboszcz Andrzej Buchowski, Pani Dyrektor Zofia Pasierb, Pani Wicedyrektor Renata Rzeszutek-Lech, przedstawiciele rodziców, nauczyciele i cała społeczność szkolna.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie młodzi artyści w kilku scenkach i wierszach o tematyce patriotycznej zaprezentowali wolę walki naszych przodków i trudną, bo trwającą123 lata, drogę do odzyskania upragnionej wolności. Ważne wydarzenia w dziejach Polski podkreślił również swoim śpiewem szkolny chór. Pieśni „Jedenasty listopada”, „Ojczyzno ma…”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Pierwsza Brygada”, „Gdzie Ci chłopcy z tamtych lat …”,  „Jest takie miejsce, taki kraj”, „123 tyle lat w niewoli”, „Żeby Polska była Polską” brzmiały szczególnie uroczyście.

Do wspólnego świętowania przyłączyli się rodzice, którzy włączyli się do organizowanej w naszej szkole po raz drugi akcji „Rodzinne czytanie wierszy o tematyce patriotycznej”. Wraz ze swoimi dziećmi odczytali wybrane wiersze patriotyczne, za co szczególnie dziękujemy. Nawiązując do tradycji, uroczystość zakończyła młodzież klasy VIII, która do utworu Wojciecha Kilara zatańczyła poloneza.

Na koniec Pani Dyrektor Zofia Pasierb podziękowała wszystkim wykonawcom i uczestnikom, apelując równocześnie o trwałą pamięć o historii narodu polskiego.

Biorąc po raz drugi udział w akcji „Szkoła do Hymnu” zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej, 8 listopada punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała 4 zwrotki hymnu narodowego.

Kolejnym dniem, w którym złożyliśmy hołd i uznanie tym, którzy walczyli i ginęli zanaszą wolną Polskę był 11 listopada. W tym dniu przedstawiciele społeczności szkolnej uczestniczyli w odprawionej przez księdza proboszcza Andrzeja Buchowskiego Mszy Św. za Ojczyznę. Po jej zakończeniu wszyscy udali się przed pomnik poświęcony bohaterom narodowym, gdzie delegacja uczniowska złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Uroczyście odśpiewany hymn oraz pieśń „Boże, coś Polskę” i wypowiedziana modlitwa przy tablicy upamiętniającej ofiary II wojny światowej zakończyły świętowanie.

 Małgorzata Mikłoś

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *