5 listopada bieżącego roku uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w warsztatach historycznych na temat postawy Polaków wobec społeczności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej. Warsztaty przeprowadzone zostały w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej – pierwszej w Polsce placówce muzealnej zajmującej się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich.
W trakcie warsztatów uczniowie zapoznali się z realiami Holokaustu w okupowanej Polsce, w tym ze złożonymi relacjami polsko-żydowskimi. Poznali przykłady postaw Polaków i wreszcie sylwetki tych, którzy „poświęcając życie, ratowali życie”. Warsztaty prowadzone były w formie konwersatorium z wykorzystaniem opracowań, fragmentów filmów oraz materiałów źródłowych, w tym archiwalnych fotografii.
W drugiej części zajęć uczniowie obejrzeli wystawę, na której zaprezentowane zostały, między innymi w formie multimediów, udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Poznali historię rodziny Ulmów, która pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia dała schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom, a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. pięciu niemieckich żandarmów oraz granatowych policjantów zamordowało najpierw Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą kilku w siódmym miesiącu ciąży). Następnie podjęto decyzję
o zabiciu dzieci.
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie.
Wystawa dedykowana jest wszystkim którzy chcą poznać cząstkę swojej lokalnej historii, opowiedzianej na tle tragicznych wydarzeń, których doświadczyła Polska
i Europa w czasie II wojny światowej.
Małgorzata Mikłoś