„TRADYCYJNY SAD” W NASZEJ SZKOLE – EKOLOGICZNA PRZESTRZEŃ TWORZONA Z PASJĄ I ZAANGAŻOWANIEM

  Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała grant z Fundacji BOŚ na założenie szkolnego sadu w ramach ogólnopolskiego projektu „Tradycyjny Sad”.
To dla nas wielkie wyróżnienie oraz wyjątkowa szansa na stworzenie miejsca, które połączy edukację, ekologię, tradycję i troskę o środowisko naturalne. Dzięki temu wsparciu możemy rozwijać przestrzeń, która będzie służyć uczniom, nauczycielom, rodzicom i całej lokalnej społeczności.

  Realizacja projektu była procesem wieloetapowym, wymagającym starannego planowania, współpracy i zaangażowania wielu osób. Prace rozpoczęły się od wytyczenia i przygotowania terenu – ogrodzenia przestrzeni, wyznaczenia miejsc pod nasadzenia oraz odpowiedniego przygotowania gleby. Kolejnym etapem były nasadzenia drzew, krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych i miododajnych, które dziś tworzą harmonijną, różnorodną kompozycję roślinną.

  W naszym sadzie rosną już tradycyjne odmiany drzew owocowych, które od pokoleń goszczą w polskich ogrodach:
• jabłonie: James Grieve i Szara Reneta,
• grusze Konferencja i Faworytka,
• śliwy Opal i Węgierka Zwykła,
• wiśnie Łutówka (2 sztuki).

  Posadziliśmy również krzewy owocowe: porzeczkę białą, porzeczkę czarną oraz jeżynę bezkolcową Orkan. Wokół drzew pojawiły się rośliny ozdobne i miododajne: lawenda, jeżówka, rozplenica, budleja, szałwia i przetacznik, które nie tylko upiększają przestrzeń, lecz także wspierają owady zapylające.

  Wysiana została także łąka kwietna, która już wkrótce stanie się barwną oazą dla pszczół, trzmieli i motyli. Wśród roślin stanął hotelik dla owadów, zapewniający im bezpieczne miejsce do życia i rozwoju – to ważny krok w kierunku budowania bioróżnorodności.

  Aby móc sprawnie i bezpiecznie prowadzić prace ogrodnicze, zakupiliśmy również niezbędny sprzęt: grabie, szpadel, sekator, konewkę oraz motyczkę. Dzięki tym narzędziom uczniowie będą mogli aktywnie uczestniczyć w pielęgnacji sadu, ucząc się praktycznych umiejętności i zasad odpowiedzialnej pracy z roślinami.

  Nasz sad to nie tylko przestrzeń zielona – to żywe laboratorium edukacyjne,
w którym uczniowie będą mogli prowadzić obserwacje przyrodnicze, badania, zajęcia terenowe oraz projekty ekologiczne. To także miejsce odpoczynku, wyciszenia
i kontaktu z naturą, tak potrzebnego w codziennym szkolnym rytmie. Sad stanie się przestrzenią integracji, inspiracji i wspólnego działania.

  Realizacja projektu przyniosła naszej społeczności wiele korzyści:
• rozwija kompetencje przyrodnicze i ekologiczne uczniów,
• wzmacnia świadomość ekologiczną i odpowiedzialność za środowisko,
• promuje tradycyjne odmiany drzew owocowych i dawne metody uprawy,
• tworzy atrakcyjną przestrzeń rekreacyjną i edukacyjną,
• integruje społeczność szkolną i lokalną wokół wspólnego celu,
• podnosi estetykę i funkcjonalność terenu szkoły,
• buduje pozytywny wizerunek szkoły jako miejsca nowoczesnego, świadomego ekologicznie i otwartego na innowacje.

  Cieszymy się, że nasz projekt oraz dotychczasowe działania ekologiczne zostały docenione przez komisję oceniającą. W imieniu uczniów, nauczycieli i całej społeczności szkolnej składamy serdeczne podziękowania Fundacji BOŚ za wsparcie, zaufanie i inspirację do tworzenia tak wartościowej przestrzeni. Dzięki temu projektowi możemy realnie wpływać na nasze otoczenie, rozwijać postawy proekologiczne i budować miejsce, które będzie służyć kolejnym pokoleniom.

  Zapraszamy wszystkich Państwa do zwiedzania naszego sadu, odkrywania jego wyjątkowych zakątków i obserwowania, jak z każdym dniem staje się coraz piękniejszy.

Fotogaleria

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Tradycyjny sad”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.