Badacz Wody


phoca thumb l festiwal wody 1Badacz wody to międzynarodowy program edukacyjny opracowany przez organizację Global Plan w Wielkiej Brytanii. Program Badacz Wody organizowany jest w jedenastu krajach.

Woda to źródło życia. Używamy jej codziennie do picia, sporządzania posiłków, sprzątania, podlewania, bez niej nie ma życia. Polska ma bardzo słabe zasoby wody, dlatego warto zająć się tematem gospodarowania wodą.

Zespół Szkół w Łące włączył się w realizację programu Badacz Wody, ponieważ temat jest bliski, ciekawy a wody nie oszczędzamy.

Z pomocą pani Anny Kurpaska, która została opiekunką zespołu liczącego 14 uczniów z klasy II gimnazjum zrealizowaliśmy wiele wyzwań – zadań do wykonania.

W dniu 02.06.2016 r. w Zespole Szkół w Łące odbył się Festiwal Wody czyli przedstawienie najciekawszych wyzwań realizowanego programu. Przygotowania rozpoczęliśmy kilkanaście dni wcześniej. Przygotowaliśmy listę możliwych do zrealizowania atrakcji, a także listę potrzebnych nam zakupów. Podzieliliśmy się na grupy, każda grupa miała do zrealizowania jeden punkt programu, który wybrała. Program został ustalony i przedyskutowany z całą klasą oraz z panią dyrektor. Zapoznaliśmy wszystkich uczniów z możliwością wzięcia udziału w Festiwalu Wody, jak również ubrania się w biało-niebieską odzież.

Festiwal został podzielony na trzy części, pierwsza odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie przedstawili krótką prezentację realizacji wyzwań z programu Badacz Wody. Byliśmy bardzo zadowoleni, gdy po naszej prezentacji, pani dyrektor postanowiła zabrać głos i podsumować nasze starania oraz wyniki i zdobycie 13 miejsca w Polsce.

Grupa składająca się z pięciu badaczy, przygotowała poczęstunek. Samodzielnie przygotowaliśmy pyszną lemoniadę o wyrazistym cytrynowym smaku. Mieliśmy także dwa stoiska z ciastkami oraz cukierkami, jedno w pobliżu sali gimnastycznej, na której odbywała się prezentacja eksperymentów o wodzie, oraz jedno blisko szkolnego boiska, na którym odbywała się druga część festiwalu.

Kolejna grupa przygotowała ciekawostki o wodzie i wraz z klasą szóstą szkoły podstawowej, zadbali o ciekawe przedstawienie ich oraz pokazanie eksperymentów o wodzie. Eksperymenty opierały się na efektownym przedstawieniu możliwości wody, tj. fale oceanu, tornado w butelce z wodą, zachowanie cieczy nienewtonowskiej, jodowy zegar, niepękające bańki mydlane oraz wybuchy coca-coli z użyciem mentosów. Pokazano również wybuchy wulkanów i strzały zapałek.

Druga część Festiwalu odbyła się na boisku szkolnym, gdzie realizowane były warsztaty mody ekologicznej. W warsztatach uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i ciekawymi pomysłami w tworzeniu strojów z nietypowych materiałów. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w tych warsztatach a najlepsze prace zostały nagrodzone interesującymi nagrodami. Do drugiej części należały też inne warsztaty eko-zabawek, tworzonych z odpadów. W nich również można było wykazać się kreatywnością w tworzeniu ciekawych i nowatorskich pomysłów.

Na boisku szkolnym zorganizowana została „Wodna Bitwa”, czyli konkurencje sportowe z użyciem baloników napełnionych wodą. Pomiędzy poszczególnymi zadaniami, dla uczniów była duża różnorodność. Rzuty w dal, utrzymywanie balonów na materiałowej powierzchni, a także rzuty na celność, które zostały ocenione dla klas 1-3, 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 klas gimnazjalnych. Pierwsze miejsca z podanych wyżej grup zostały nagrodzone.

Trzecią częścią była część teoretyczna, która odbyła się 03.06.2016 r., ze względu na ograniczenia czasowe. Uczeń naszej klasy przygotował testy sprawdzające zarówno wiedzę, logiczne myślenie oraz umiejętności łączenia różnych dziedzin nauki. Testy zostały przygotowane tak, aby każdy, kto tylko się na nich skupi, mógł w stopniu większym lub mniejszym, odpowiedzieć na kilka, a nawet wszystkie pytania. Testy zostały podzielone na trzy grupy wiekowe dla klasy 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 klas gimnazjalnych.

Oczywiście, jak to z Festiwalami bywa, nie wszystko wyszło tak, jak się spodziewaliśmy, jednakże są to dla nas bardzo pożyteczne doświadczenia, aby w przyszłości zwrócić na nie większą uwagę. Przede wszystkim bardzo obawialiśmy się o pogodę. Wszystko jednak było w porządku i deszcz tego dnia spadł popołudniem po zakończeniu Festiwalu czyli przyroda też zorganizowała swój Festiwal. Drugim problemem było „rozkradanie” przez uczniów balonów z wodą, które były potrzebne do konkurencji. Nie wiedzieliśmy, czy te, które nam zostały, wystarczą do przygotowania wszystkich konkurencji.

Jesteśmy jednak zadowoleni z poziomu organizacji Festiwalu. Ogół Festiwalu Wody oceniamy bardzo dobrze, widzieliśmy mnóstwo uśmiechów na ustach i sądzimy, że uczniowie naszej szkoły wyciągną z tego wnioski i skorzystają z naszych porad dotyczących ochrony wody. Chcielibyśmy w następnym roku też zorganizować tego typu Festiwal i kontynuować program Badacz wody.

Uczennica klasy II gimnazjum Izabela Kocój

Nauczyciel: Anna Kurpaska

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *