3 Maja

3 majaMaj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta.
1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe, które mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. 3 Maja obchodzimy Święto Konstytucji. Zostało ono wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.

W naszej szkole, w czwartek 27 kwietnia 2017 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Flagi oraz 226. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem rodziców.

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Przedszkolaki z grupy II pod kierunkiem Pani Barbary Kuźniar i Pani Joanny Durak w przepięknie wyrecytowanych wierszach i zaśpiewanych piosenkach przybliżyły zebranym symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe należy szanować. Dzieci zatańczyły krakowiaka oraz poleczkę – polskie tańce narodowe.

Następnie uczniowie klas I-III gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Pani Joanny Babuli i Pani Małgorzaty Mikłoś przygotowali część artystyczną celem upamiętnienia wydarzeń związanych z rocznicą uchwalenia konstytucji. Młodzi aktorzy w wyrecytowanych wierszach i wypowiedzianych tekstach przedstawili sytuację polityczno-gospodarczą Polskiw tamtym okresie oraz przybliżyli nam fakty z przeszłości ważne nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy. Występ uświetnił szkolny chór, który pod kierunkiem Joanny Durak zaśpiewał pieśni patriotyczne nawiązujące do obchodzonej rocznicy. Uczniowie, by uczcić tę ważną datę zatańczyli do utworu Wojciecha Kilara poloneza.

Na koniec Pani Dyrektor mgr Zofia Pasierb podziękowała wszystkim wykonawcom i uczestnikom, apelując równocześnie o trwałą pamięć o historii narodu polskiego.        

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *