W dniu 11 listopada 2021 r. odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w naszym kościele parafialnym św. Onufrego.
Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Zofia Pasierb, samorząd szkolny, panie Iwona Bednarz-Śliwińska i Ewa Demków opiekunowie samorządu.
Po zakończeniu mszy wszyscy obecni udali się pod pomnik, by złożyć kwiaty i zapalić znicz, oddając hołd wszystkim poległym w walce o wolną Polskę.
„Szkoła do hymnu” 2021
W środę 10 listopada 2021 r. nasza szkoła przystąpiła do uroczystej akcji odśpiewania wspólnie hymnu z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości. O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy się jako społeczność szkolna we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
link do zdjęć i filmów z wydarzenia
Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone corocznie w dniu 11 listopada. Jest to święto państwowe dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę, która po 123 latach wyszła z zaborów w 1918 roku. Pierwszy raz odzyskanie niepodległości powszechnie upamiętniono 14 listopada 1920 r. Wcześniej nie było to w pełni możliwe ze względu na toczące się walki o kształt granic Rzeczypospolitej. W latach 1919 – 1936 obchody odzyskania niepodległości odbywały się zwykle w pierwszą niedzielę po 11 listopada i miały charakter wojskowy. Jednak dopiero w 1926 roku dzień 11 listopada formalnie uznano za datę odzyskania Niepodległości. Pismo wydane przez Józefa Piłsudskiego ustanawiał ten dzień wolnym od pracy i tak zostało po dziś dzień. W czasie II wojny światowej obchodzenie Święta Niepodległości było zabronione. Pamięć jednak kultywowano konspiracyjnie, głównie w ramach działań „małego sabotażu”. Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.
Pod koniec 1911 r. zapadła decyzja o przyjmowaniu kobiet do Związku Strzeleckiego. We Lwowie, Krakowie i Wieliczce organizowano szkolenia wojskowe dla ochotniczek. Właśnie wtedy doszło do przełamania społecznego stereotypu dotyczącego bezpośredniego udziału kobiet z walce. 28 listopada 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze.
Matkami Niepodległości zdecydowanie możemy nazwać Aleksandrę Piłsudską, Wandę Krahelską, Wandę Gertz, Marię Dulębiankę, Zofię Kirkor-Kiedroniową, Irenę Kosmowską, Zofię Sokolnicką oraz Zofię Moraczewską.
Ojcami Niepodległości byli Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński.
W 2018 roku Polska obchodziła stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W setną rocznicę wyzwolenia się z rąk zaborców, państwo zorganizowało oficjalne obchody celebrujące to wydarzenie. Kulminacyjnym punktem obchodów był Marsz Niepodległości. Na czele z Prezydentem RP – Andrzejem Dudą, wspólnie z narodowcami i obywatelami przybyłymi z całej Polski, przemaszerowała ulicami Warszawy w okolice Stadionu Narodowego.
W tym roku świętujemy już 103 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W naszej parafii św. Onufrego w Łące o godzinie 10:00 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny, a zaraz po niej uczniowie samorządu szkolnego wraz z opiekunami skierują się pod pomnik i złożą kwiaty. Serdecznie zapraszamy!