ORDYNACJA WYBORCZA DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO OBOWIĄZUJĄCA
W ZESPOLE SZKÓŁ W ŁĄCE
Rozdział I Zasady ogólne
§ 1
Wybory do organów samorządu uczniowskiego są równe, powszechne, bezpośrednie, większościowe i przeprowadzane w głosowaniu tajnym.
§ 2
Termin wyborów do zarządu samorządu uczniowskiego ogłasza przewodniczący samorządu lub inny członek zarządu w porozumieniu z dyrekcją szkoły. W danym roku szkolnym wybory nie mogą się odbyć później niż 30 września.
§ 3
Prawo głosowania (czynne prawo wyborcze) posiada każdy uczeń szkoły.
§ 4
Prawo kandydowania (bierne prawo wyborcze) na stałego członka zarządu samorządu uczniowskiego mają:
a)przedstawiciele samorządów klasowych, wybrani w demokratycznych wyborach,
b)każdy uczeń szkoły po przedstawieniu listy z 10 podpisami popierającymi jego kandydaturę wraz z krótką argumentacją.
§ 5
Kandydaci do 17 września powinni przedstawić komisji wyborczej listy z podpisami 10 uczniów szkoły popierających ich kandydaturę wraz z własną argumentacją.
§ 6
Wybory przedstawicieli samorządów klasowych odbywają się najpóźniej na 2. godzinie wychowawczej w nowym roku szkolnym. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwa wychowawca. Przedstawicielem samorządu klasowego zostaje osoba, która w głosowaniu uzyskała największą liczbę głosów.
Rozdział II Szkolna Komisja Wyborcza
§ 7
Ogólnoszkolne wybory do zarządu samorządu uczniowskiego przeprowadza Szkolna Komisja Wyborcza, w skład której wchodzą, losowo wybrani przedstawiciele, co najmniej dwóch roczników, którzy nie są kandydatami.
§ 8
Szkolna komisja wyborcza powoływana jest na 3 tygodnie przed ustalonym przez dyrekcję szkoły terminem wyborów. Do jej obowiązków należy:
a) sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów niniejszej ordynacji,
b) przyjęcie zgłoszeń od kandydatów,
c) ogłoszenie nazwisk kandydatów oraz określenie zasad prowadzenia kampanii wyborczej przynajmniej na 2 tygodnie przed terminem wyborów,
d) przygotowanie wyborów,
e) ogłoszenie terminu i miejsca wyborów,
f) rozpowszechnienie informacji o terminie i zasadach wyborów wśród uczniów szkoły
g) przeprowadzenie wyborów,
h) obliczenie głosów,
i) sporządzenie protokołu z wyborów i ogłoszenie ich wyników.
Rozdział III Kampania wyborcza
§ 9
Ogólnoszkolne wybory przebiegają w następujący sposób:
a) kandydaci prowadzą kampanię wyborczą w czasie 2 tygodni przed ustalonym przez dyrekcję szkoły terminem wyborów i według zasad określonych przez szkolną komisję wyborczą. Kampania wyborcza kończy się dwa dni przed terminem wyborów,
b) kampania wyborcza prowadzona jest poprzez przygotowanie plakatów i haseł wyborczych,
c) plakaty i hasła wyborcze umieszcza się wyłącznie na tablicy samorządu uczniowskiego,
d) kampania wyborcza powinna być prowadzona uczciwie, rzetelnie bez naruszania porządku i dyscypliny,
e) kandydaci naruszający powyższe zasady będą skreśleni z listy.
Rozdział IV Sposób głosowania
§ 10
1. Na kartach do głosowania nazwiska kandydatów do zarządu samorządu uczniowskiego umieszczone są w kolejności alfabetycznej.
2. Głosowanie dokonuje się poprzez stawienie się przed szkolną komisją wyborczą w określonym miejscu i terminie, przedstawienie legitymacji uczniowskiej członkom komisji, złożenie podpisu na liście oraz wypełnienie kart do głosowania wg instrukcji na niej zamieszczonej i wrzucenie karty do urny wyborczej.
a) wyborca głosuje na określonego kandydata stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska,
b) za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „X”, obok nazwisk więcej niż jednego kandydata.
3. W liczeniu głosów biorą udział wszyscy członkowie komisji wyborczej, wspólnie sporządzają oni i podpisują protokół informujący o liczbie oddanych głosów.
4. Członkami zarządu samorządu uczniowskiego zostaje pierwszych 6 osób, które otrzymało największą liczbę głosów.
5. Przewodniczącym zarządu samorządu uczniowskiego zostaje osoba, która otrzymała największą liczbę głosów w głosowaniu spośród wszystkich wybranych członków zarządu.
6. Wiceprzewodniczącym zarządu samorządu uczniowskiego zostaje osoba, która otrzymała drugą w kolejności liczbę głosów spośród wszystkich wybranych członków zarządu.
7. Jeżeli ze względu na równą liczbę głosów oddanych na kandydatów zaistnieje trudność w podzieleniu mandatów, Szkolna Komisja Wyborcza zarządza wybory uzupełniające.
8. Po zliczeniu głosów Szkolna Komisja Wyborcza sporządza protokół z głosowania i ogłasza wyniki wyborów.
§ 11
W ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników kandydaci/wyborcy mogą zgłaszać do komisji wyborczej skargi dotyczące przebiegu wyborów. Skargi powinny być złożone na piśmie oraz zawierać imię i nazwisko osoby składającej. Komisja ma obowiązek rozpatrzyć skargi w ciągu 3 dni. W przypadku stwierdzenia rażących naruszeń przepisów, które mogły znacząco wpłynąć na wynik wyborów, komisja, po konsultacji z dyrekcją, może uznać wybory za nieważne. Jeśli wszystkie skargi zostaną oddalone lub uznane za nieistotne dla wyników wyborów, wybory zostają uznane za ważne, a ich wyniki są wiążące.
§ 12
Nowo wybrany zarząd samorządu uczniowskiego ma prawo wyboru opiekuna samorządu spośród zgłoszonych kandydatów.
Rozdział V Postanowienia końcowe
§ 13
Kadencja nowo wybranego samorządu uczniowskiego rozpoczyna się po 48 godzinach od ogłoszenia wyników, a w razie zgłoszenia do komisji wyborczej skarg po ich rozpatrzeniu przez komisję. Kadencja kończy się z chwilą objęcia władzy przez nowo wybrany zarząd samorządu uczniowskiego, a w przypadku uczniów klasy III gimnazjum po ukończeniu nauki w szkole.
§ 14
Mandat przysługujący członkom zarządu samorządu uczniowskiemu wygasa w przypadku:
a) rezygnacji,
b) końca kadencji,
c) ukończenia nauki w szkole.
§ 15
Jeśli wygaśnięcie mandatu następuje w trakcie kadencji:
a) w miejsce przedstawiciela samorządu klasowego – samorząd klasowy powołuje osobę pełniącą jej obowiązki na czas określony lub przeprowadza wybory uzupełniające,
b) w przypadku przewodniczącego zarządu samorządu uczniowskiego – na czas określony obowiązki przewodniczącego pełni wiceprzewodniczący ,
c) w miejsce stałych członków zarządu samorządu uczniowskiego – wchodzi kolejna osoba z listy,
d) w przypadku wygaśnięcia mandatu opiekuna samorządu uczniowskiego– zarząd samorządu uczniowskiego w ciągu miesiąca od chwili wygaśnięcia mandatu przeprowadza uzupełniające wybory, a w tym czasie obowiązki opiekuna pełni tymczasowo dyrektor szkoły.