Jarosław Sokół „Czas honoru”


czas honoruKsiążka rozpoczyna się od historii Karola Ryżkowskiego. Zostaje on wywieziony razem z innymi przestraszonymi ludźmi, którzy do ostatniej chwili nie wiedzieli, że zostaną rozstrzelani. Udaje mu się jednak uratować, gdyż powołuje się na nazwisko Martina Halbego. Od tej chwili Ryżkowski współpracuje z oficerem, który jest rezydentem Abwery. Karol układa sobie życie, żeni się z młodą aktorką Wandą. W pewnym momencie traci wszystko przez nieudaną próbę przypodobania się Halbemu.

Michał i Władek Konarscy uciekają do Rumuni, tam gdzie inni Polacy pragnący walczyć. Spotykają w Bukareszcie hrabię Woyciechowskiego, który włączył ich do planu swej podróży, a której celem była Francja.

Janek Markiewicz trafia do Starobielska. Tam wspomina swoje życie w Warszawie i Lenę Sajkowską, nauczycielkę rysunku, a później narzeczoną. Wspomina również śmierć swoich rodziców i rodzeństwa. Uciekając przed Niemcami zostaje włączony w oddziały Armii Czerwonej. Janek wraca do rzeczywistości obozowej. Wkrótce zostaje wysłany na północ Rosji.

Tymczasem Michał, Władek i Bronek Woyciechowski dopłynęli do Francji. Zostają przydzieleni do obozu nazywanego przez Polaków „Koczkodanem”. Po męczącym pobycie w obozie zostają oddelegowani na staż do francuskiej baterii artyleryjskiej na linii Maginota. Udaje im się wyruszyć do Anglii. Po pewnym czasie zostają odesłani na nieciekawie zapowiadający się kurs administracji, który okazuje się być ostatecznym szkoleniem przed przerzuceniem do Polski. W tym czasie Janek przebywa w willi rozkoszy, gdzie za wszelką cenę wpajane są komunistyczne poglądyi ich zalety. On jednak nie ulega bolszewickiej propagandzie, a wręcz się jej sprzeciwia. Wkrótce zostaje wywieziony do więzienia, gdzie poznaje majora Konarskiego. Po przewiezieniu do polskiej ambasady dostaje dwie propozycje: wyjazd do Anglii lub dołączenie do Armii Andersa. Wybiera pierwszą. Jedzie do Anglii i tam poznaje, a następnie zaprzyjaźnia się z Bronkiem, Władkiem i Michałem.

„Czas honoru” to początek fascynującej, ciekawej i nieco innej niż serial, książki. Dzieje cichociemnych po zrzucie do Polski przedstawione są w odmienny sposób niż na srebrnym ekranie, dlatego też zachęcamy do lektury. Kto przecież nie chciałby dowiedzieć się co się stało z Leną
i Jankiem, z Ryżkowskim i Wandą czy Michałem i jego kochankami. Wspaniała książka opisująca losy młodych ludzi i ich najbliższych, żyjących w trudnych czasach II Wojny Światowej.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *