70 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO PDF Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Mikłoś   
wtorek, 23 września 2014 18:28

powstanie warszawskiePo klęsce kampanii wrześniowej Polacy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Na obszarach znajdujących się pod okupacją niemiecką i radziecką powstawały organizacje niepodległościowe. W kraju tworzono tajne organy państwowe podlegające rządowi działającemu na emigracji. Powstające organizacje na ziemiach polskich wchodziły w skład Polskiego Państwa Podziemnego. Najliczniejszą z nich była Armia Krajowa – AK, która zorganizowała powstanie warszawskie.

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. w okupowanej przez niemieckie wojska Warszawie. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod okupacji hitlerowskich Niemiec. Powstanie wybuchło o godzinie 17:00, nazwanej godziną „W" - od słów WOLNOŚĆ i WYBUCH. Walki toczyły się niemal o każdą kamienicę. Początkowo siłom AK, liczącym w Warszawie około 50 tysięcy ludzi udało się opanować Śródmieście i inne dzielnice. Kiedy Niemcy użyli czołgów i samolotów, Polacy zostali wyparci z zajmowanych pozycji.  W powstaniu warszawskim brały udział również dzieci.  Ich miłość do Ojczyzny była tak wielka, że porzuciły zabawę i aktywnie włączyły się w pomoc dorosłym w walce o wyzwolenie miasta. Bez ich wsparcia, realizacja wielu zadań byłaby po prostu niemożliwa. To one wzięły na siebie trud przekazywania ważnych informacji, przenosząc je często kanałami z jednego na drugi koniec miasta. Pełniły rolę tzw. łączników, czyli listonoszy czasu wojny.  Wielu najmłodszych patriotów tak bardzo chciało pomóc w walce z wrogiem, że zawyżało swój wiek, byle tylko przyłączyć się do walki.  Na cześć dzieci, które brały udział w bohaterskim zrywie, w Warszawie stanął Pomnik Małego Powstańca, który stanowi hołd złożony najmłodszym żołnierzom. 

Kapitulacja powstania nastąpiła 2 października 1944 r. Przyjmuje się, że w czasie powstania zginęło 180 tysięcy cywilów. Liczba zabitych i rannych po stronie niemieckiej wynosiła ponad 10 tysięcy. Po upadku powstania Hitler wydał rozkaz zburzenia Warszawy. Do stolicy wkroczyły specjalne oddziały, które przy pomocy miotaczy ognia niszczyły ocalałe budynki.

Od 17 września 2014 r. w Zespole Szkół w Łące można oglądać wystawę poświęconą powstaniu warszawskiemu.

26 i 27 września 2014 r. w Zespole Szkół w Łące wywieszone zostaną flagi jako upamiętnienie 75 rocznicy powstania Państwa Podziemnego.

 

Po klęsce kampanii wrześniowej Polacy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Na obszarach znajdujących się pod okupacją niemiecką i radziecką powstawały organizacje niepodległościowe. W kraju tworzono tajne organy państwowe podlegające rządowi działającemu na emigracji. Powstające organizacje na ziemiach polskich wchodziły w skład Polskiego Państwa Podziemnego. Najliczniejszą z nich była Armia Krajowa – AK, która zorganizowała powstanie warszawskie.

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. w okupowanej przez niemieckie wojska Warszawie. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod okupacji hitlerowskich Niemiec. Powstanie wybuchło o godzinie 17:00, nazwanej godziną „W" - od słów WOLNOŚĆ i WYBUCH. Walki toczyły się niemal o każdą kamienicę. Początkowo siłom AK, liczącym w Warszawie około 50 tysięcy ludzi udało się opanować Śródmieście i inne dzielnice. Kiedy Niemcy użyli czołgów i samolotów, Polacy zostali wyparci z zajmowanych pozycji.  W powstaniu warszawskim brały udział również dzieci.  Ich miłość do Ojczyzny była tak wielka, że porzuciły zabawę i aktywnie włączyły się w pomoc dorosłym w walce o wyzwolenie miasta. Bez ich wsparcia, realizacja wielu zadań byłaby po prostu niemożliwa. To one wzięły na siebie trud przekazywania ważnych informacji, przenosząc je często kanałami z jednego na drugi koniec miasta. Pełniły rolę tzw. łączników, czyli listonoszy czasu wojny.  Wielu najmłodszych patriotów tak bardzo chciało pomóc w walce z wrogiem, że zawyżało swój wiek, byle tylko przyłączyć się do walki.  Na cześć dzieci, które brały udział w bohaterskim zrywie, w Warszawie stanął Pomnik Małego Powstańca, który stanowi hołd złożony najmłodszym żołnierzom. 

Kapitulacja powstania nastąpiła 2 października 1944 r. Przyjmuje się, że w czasie powstania zginęło 180 tysięcy cywilów. Liczba zabitych i rannych po stronie niemieckiej wynosiła ponad 10 tysięcy. Po upadku powstania Hitler wydał rozkaz zburzenia Warszawy. Do stolicy wkroczyły specjalne oddziały, które przy pomocy miotaczy ognia niszczyły ocalałe budynki.

 

Od 17 września 2014 r. w Zespole Szkół w Łące można oglądać wystawę poświęconą powstaniu warszawskiemu.

26 i 27 września 2014 r. w Zespole Szkół w Łące wywieszone zostaną flagi jako upamiętnienie 75 rocznicy powstania Państwa Podziemnego.

 

Opłata za żywienie

Płatności: od 1 do 8 każdego miesiąca

Opłata stała (dotyczy przedszkola)

nr konta:
699191 0000 2001 0008 5010 0003

Opłata za żywienie

nr konta:
969191 0000 2001 0008 5010 0002

w tytule: imię i nazwisko dziecka oraz okres, za który dokonywana jest wpłata

Dziennik elektroniczny

Czas trwania lekcji

0. 7.10 - 7.55

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 - 11.30

5. 11.40 - 12.25

6. 12.45 - 13.30

7. 13.35 - 14.20

8. 14.25 - 15.10

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1534
mod_vvisit_counterWczoraj1091
mod_vvisit_counterW tym tygodniu6861
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu5650
mod_vvisit_counterW tym miesiącu33569
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu56756
mod_vvisit_counterOd początku1874864

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości