Witaj na stronie Zespołu Szkół w Łące
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 28 lutego 2021 18:12

  ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI

      Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Byli patriotami i swoje najlepsze lata spędzili w więzieniach, bici, poniżani. Próbowano za wszelka cenę wymazać ich istnienie, a przede wszystkim poświęcenie i walkę za wolną ojczyznę. Byli żołnierzami podziemia niepodległościowego, wywodzili się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Od 1944 roku walczyli nie tylko z okupantem niemieckim, ale także z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru.

Zostali do końca wierni przysiędze, którą złożyli..

Więcej…
 
Aktualizacja godzin pracy biblioteki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 28 lutego 2021 16:06

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI


PONIEDZIAŁEK

7.45 – 14.00

WTOREK

7.50 – 16.00

ŚRODA

9.00 – 14.00

CZWARTEK

8.50 – 12.40 i 14.30 – 16.00

PIĄTEK

10.15 – 13.15

 

 
21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 23 lutego 2021 19:56

21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

        21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. U podstaw obchodów są tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wtedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto obchodzone 21 lutego, zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

   Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

     To szczególnego święto dla wszystkich tych, którzy kochają swój język ojczysty. Święto to ma zwrócić naszą uwagę na wagę zachowania różnorodności językowej świata. Niestety wymieranie języków przybrało niebezpieczne tempo, a wraz ze znikającym językiem zanika też bogactwo kulturowe. Żyjemy obecnie w epoce ogromnego wymierania języków. Dlaczego tak cenne są języki rdzenne? Każdy język ma w sobie zakodowaną określoną wiedzę, kulturę. Tracąc język, tracimy unikalne dziedzictwo budowane przez wiele pokoleń. Dla społeczności lokalnych język jest wyrazem ich tożsamości i odmienności kulturowej, zapisem własnego unikalnego sposobu myślenia i postrzegania świata, a także narzędziem, nie tylko komunikacji, integracji społecznej i edukacji, lecz również przekazu wiedzy, tradycji, historii danej społeczności. Szczególnie języki społeczności rdzennych ściśle związanych z przyrodą, mogą kryć w sobie wiedzę bardzo dla nas cenną w dobie nadciągającej katastrofy klimatycznej i zaniku różnorodności. W języku mogą być zapisane konkretne informacje, jak nazwy roślin, zwierząt czy zjawisk przyrodniczych, ale też pewien sposób patrzenia na świat, porządkowania go. Ważne, żeby widzieć język w kontekście wartości, które dla danej społeczności są kluczowe i sprawiają, że czuje się ona związana z określonym miejscem, kulturą i światopoglądem. Zanikanie różnorodności językowej niesie też ryzyko zmniejszenia potencjalnej zdolności do wyszukiwania innowacyjnych rozwiązań, jaką ma ludzkość. Zdaniem badaczy języki rdzenne to fundament różnorodności kulturowej, dlatego ich zanikanie ma destrukcyjny wpływ nie tylko na kultury lokalne, ale także na bogactwo kulturowe całego świata, a więc na życie każdego z nas. Dlatego tak ważna jest ochrona prawna języków lokalnych.

     Historia naszej ojczyzny szczególnie pokazuje, iż swobodna wypowiedź w języku ojczystym jest szczególnie ważna. Nasi pradziadkowie musieli walczyć obronę mowy ojczystej. Szczególnie czas zaborów był próbą charakteru, by walczyć o swobodną wypowiedź w języku polskim. Surowe kary i konsekwencje wyciągane przez zaborców za posługiwanie się mową ojczystą budziły w sercach bunt i szczere oburzenie. Kilka pokoleń młodzieży musiało znosić szykany za posługiwanie się językiem polskim w szkole, czy dorośli w urzędach. Zarówno w zaborze pruskim jak i rosyjskim surowo karano za to według zaborców ciężkie przewinienie. Dzięki odwadze i uporowi, a przede wszystkim patriotyzmowi naszych przodków dziś możemy swobodnie posługiwać się mową ojczystą. Szanujemy więc nasz język i dbajmy o niego.

                                                                                  Iwona Bednarz- Śliwińska


 
Wyróżnienie w konkursie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 23 lutego 2021 19:45

WYRÓŻNIENIE

       Antoni Patron z klasy IV otrzymał wyróżnienie w VI Wojewódzkim Konkursie 

  "List do Świętego Mikołaja"

                   Serdecznie gratulujemy  i życzymy kolejnych sukcesów

           ant 1         ant 2a 

 
Zabawa karnawałowa II SP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 17 lutego 2021 22:13

karnawa 2 spZabawa karnawałowa w klasie II szkoły podstawowej

   Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W poniedziałek 15 lutego 2021r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie klasy II. Na ten dzień nasza klasa zamieniła się w salę balową, udekorowaną serduszkami i balonami. Drugoklasiści przybyli na zabawę w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Podczas zabawy dzieci tańczyły twista, rock and rolla, kaczuszki i świetnie się przy tym bawiły. Gdy tancerze poczuli się bardzo zmęczeni, ogłoszono przerwę na posiłek. Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie.

wych. Agnieszka Bal-Krasowska

   Foto:https://photos.app.goo.gl/UK2nxW63SDJXXMP17

 
Walentynki II SP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 17 lutego 2021 21:56


walen 2 sp

      W piątek 12 lutego 2021r. w klasie II szkoły podstawowej zorganizowano walentynki klasowe. Uczniowie przygotowali serduszka walentynkowe wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Nie  zabrakło drobnych upominków walentynkowych. Dzień upłynął w kolorach czerwieni oraz atmosferze miłości i przyjaźni.

                                                                                                                                              wych. Agnieszka Bal-Krasowska
      Foto: https://photos.app.goo.gl/yGhpxjMEPQgdjNJy5

 
Walentynki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 13 lutego 2021 19:07


wa

                WALENTYNKI, WALENTYNKI !!!
AKCJA „NA CZERWONO – CZYLI WALENTYNKOWO”.

14 lutego - Dzień Świętego Walentego, powszechnie znany pod nazwą „walentynki” to jeden z piękniejszych dni w całym roku. Jest to święto zakochanych, którzy darzą się szczególnym uczuciem. W południowej i zachodniej Europie walentynki obchodzone były już w średniowieczu zaś we wschodniej Europie nieco później. Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność zyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Aby poszerzyć swoją wiedzę o tym święcie, poznać popularne wróżby walentynkowe zapraszamy do obejrzenia przygotowanej przez Wiktorię Pieczonkę z Samorząd Uczniowskiego prezentacji multimedialnej.

Z okazji tego święta zapraszamy również wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w szkolnej akcji „Na czerwono – czyli walentynkowo”. W najbliższy poniedziałek to jest 15 lutego zachęcamy, aby ubrać się na czerwono lub przyozdobić swój strój czerwonymi serduszkami. Przystąpienie do akcji zapewnia zwolnienie
z odpowiedzi ustnych. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

                                                                                                                                                                                                                                                                                        Samorząd Uczniowski

link do prezentacji:

  https://docs.google.com/presentation/d/1wAsbbq5c7U9zCPzMKsGxC6oaRskmOKkB5t7oENJldFY/edit?usp=sharing

 
Zabawy na śniegu klasa II PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 04 lutego 2021 09:44

Zabawy na śniegu uczniów klasy II szkoły podstwowej

   Tegoroczzabawy na nieguna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu na szkolnym  podwórku. Dzieci całkowicie oddały się    zimowej zabawie. Wykazały się niezwykłą pomysłowością w czasie rozrywki na śniegu. Mróz nikomu nie przeszkadzał, a do szkoły wszyscy powrócili z szerokimi uśmiechami. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.                                                                                                       wych. Agnieszka Bal-Krasowska

 Foto: https://photos.app.goo.gl/foFaAhWBLbVsHp6R7

 
Nasze przedszkolaki z grupy III "Motylki" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 03 lutego 2021 17:49

Galeria zdjęć grupy III przedszkola - "Motylki"


przedszkolaki iii g

          Gdzie ten Mikołaj

  https://photos.app.goo.gl/ysBcc5pM458n5jyW8

         Wigilia

 https://photos.app.goo.gl/zDb4FT2Uf8ifrVYb6

         Mali artyści

  https://photos.app.goo.gl/shnydfbMGhBPPmmJ6

         Lepimy bałwana

  https://photos.app.goo.gl/RQrxmvEWEwRjwyuH8

         Zabawy na śniegu

                                                   https://photos.app.goo.gl/vZ6AwkPobt5eQncB8

                 Dzień Babci i Dziadka

                                                                    https://photos.app.goo.gl/DqndFFz5HTGPg7Ks5

                                                                            Bal karnawałowy

                                                                     https://photos.app.goo.gl/FTiFGt7VzeweYhgo8

 
Walentynki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 01 lutego 2021 14:50

 


    Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Łące zaprasza uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursach walentynkowych.


konkurs walentynkowy

 

wiersz walentynkowy

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 6 z 27

Opłata za żywienie

Płatności: od 1 do 8 każdego miesiąca

Opłata stała (dotyczy przedszkola)

nr konta:
699191 0000 2001 0008 5010 0003

Opłata za żywienie

nr konta:
969191 0000 2001 0008 5010 0002

w tytule: imię i nazwisko dziecka oraz okres, za który dokonywana jest wpłata

Dziennik elektroniczny

Czas trwania lekcji

0. 7.10 - 7.55

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 - 11.30

5. 11.40 - 12.25

6. 12.45 - 13.30

7. 13.35 - 14.20

8. 14.25 - 15.10

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1541
mod_vvisit_counterWczoraj1091
mod_vvisit_counterW tym tygodniu6868
mod_vvisit_counterW poprzednim tygodniu5650
mod_vvisit_counterW tym miesiącu33576
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu56756
mod_vvisit_counterOd początku1874871

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości