MIĘDZYNARODOWY PROJEKT „KROKUS”

W obecnym roku szkolnym społeczność naszej szkoły dołączyła do Międzynarodowego Projektu „KROKUS”. Projekt realizowany jest pod patronatem Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie oraz Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście. Przesłaniem projektu jest umożliwienie poznania tematyki Holokaustu oraz uświadomienie niebezpieczeństw związanych z dyskryminacją, fanatyzmem, uprzedzeniami i nietolerancją. W ramach projektu Irlandzkie Towarzystwo Edukacji
o Holocauście przekazuje szkołom cebulki żółtych krokusów, które zakwitają jako jedne
z pierwszych kwiatów, zapowiadając nadejście wiosny.

Dlaczego właśnie żółte krokusy wybrane zostały przez twórców projektu?

   Żółte krokusy mają wymiar symboliczny. Kolor kwiatów nawiązuje do żółtej gwiazdy Dawida, którą Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Mają nam przypominać o ofiarach Holokaustu a przede wszystkim  o półtora miliona żydowskich dzieci oraz setkach tysięcy dzieci innych narodowości zamordowanych
w czasie Holokaustu i wojny.

Żółte krokusy przypominają również płomyki zniczy, które zapalamy by zaświadczyć o naszej pamięci i łączności z tymi, którzy odeszli. Każdy kwiat jest więc symbolem maleńkiego życia.

W związku z przystąpieniem do projektu uczniowie klas V-VIII zasadzili
w przygotowanych doniczkach otrzymane w ramach projektu cebulki. Wysłuchali również przygotowanej przez uczniów klasy VII informacji o celach projektu
i podejmowanych w najbliższym czasie działaniach.

foto: https://photos.app.goo.gl/DyVf24y1huti2GsC6

Obraz przedstawiający plakat Międzynarodowego projektu "Krokus"

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.