Koleją do Lublina

DSC05892miniW sobotę 19 maja miał miejsce kolejny wyjazd z naszego koła PTTK, tym razem naszym celem nie były góry lecz miasto. Wyruszyliśmy przed godziną 6 rano z przystanku PKP w Zaczerniu pociągiem relacji Rzeszów – Lublin. Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z naszą panią przewodnik i w jej towarzystwie trolejbusem pojechaliśmy pod Zamek w Lublinie skąd zaczęliśmy zwiedzanie miasta. Zamek Lubelski położony na lessowym wzgórzu mieliśmy możliwość obejrzeć tylko z zewnątrz ponieważ prowadzone są prace konserwatorskie

na jego terenie. Nieopodal zamku znajduje się zawsze świecąca się latarnia która upamiętnia żydowskich mieszkańców miasta. Przez Bramę Grodzką weszliśmy na teren Starego Miasta gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Drzewa Krzyża Świętego ojców Dominikanów, fundamenty kościoła farnego (parafialnego) pod wezwaniem świętego Michała. Pośrodku rynku wznosi się budynek Trybunału Koronnego do którego od XVI wieku przybywała na posiedzenia sądu szlachta z Małopolski.

Związana z tym jest legenda o tym, w jaki sposób doszło do  powstania odcisku czarciej łapy w stole który do dziś można oglądać na lubelskim zamku. W budynku Trybunału obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego i wejście do trasy podziemnej. Wędrując korytarzami o długości 200 metrów poznaliśmy historię Lublina od niewielkiej osady do potężnego renesansowego miasta, szczególne wrażenie zrobiła na nas pokaz pożaru który wybuchł w Lublinie w 1719 roku. Po wyjściu z podziemi udaliśmy się na wieżę Trynitarską skąd po pokonaniu 207 lub wedle innych obliczeń 209 stopni mieliśmy możliwość spojrzeć na miasto z lotu ptaka. Poza Starym Miastem mieliśmy także możliwość przejścia ulicą Krakowskie Przedmieście przy której znajduje się plac Litewski gdzie według tradycji obozowała szlachta która podpisała unię polsko – litewską w 1569 roku, później zwiedziliśmy jeszcze dziedziniec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. O 16. 50 wyjechaliśmy w kierunku Rzeszowa.

 

Wycieczka do Lublina była bardzo udaną między innymi dzięki pani przewodnik która w interesujący sposób opowiadała o jego historii i teraźniejszości. Przez cały czas towarzyszyła nam piękna pogoda, myślę, że wielu z nas jeszcze tam wróci.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.