Góry Grybowskie

gory grybowskie 14 września 2011 r. uczennice naszej szkoły Weronika Kloc i Aneta Kasiak z klasy VI pod opieką pani Anny Mazur wzięły udział w pierwszym w tym roku szkolnym rajdzie. Góry Grybowskie to najdalej na północny zachód wysunięte pasmo Beskidu Niskiego. Położone pomiędzy dolinami rzeki Ropy i Kamienicy. Wyruszyliśmy tradycyjnie już wczesnym rankiem w kierunku miasta Grybów. Po drodze zatrzymaliśmy się w miejscowości Szymbark, gdzie znajduje się kasztel rodziny Gładyszów. Dwór obronny został wybudowany w 1540 roku na planie prostokąta o wymiarach 20 na 13 metrów. Do czterech narożników przylegają kwadratowe wieże

rozszerzające się ku górze. Wykonany był pierwotnie w stylu gotyckim, później nadano mu ostateczny renesansowy charakter. Po dotarciu do Grybowa udaliśmy się niebieskim szlakiem w kierunku góry Chełm. Jest to zalesiony szczyt o wysokości 780m. Na szczycie znajduje się pamiątkowy krzyż, przy którym zrobiliśmy zdjęcie i chwile odpoczęliśmy po męczącej wspinaczce, po stromym północnym zboczu. Następnie ruszyliśmy w kierunku malowniczo położonej miejscowości Wawrzka, a następnie Tania Góra (576m) i Flasza (663m). Cały czas towarzyszyły nam piękne widoki. Z Flaszy zeszliśmy czarnym szlakiem do miejscowości Klimkówka, gdzie w roku 1994 został utworzony zbiornik zaporowy na rzece Ropie. Po dniu pełnym wrażeń, pięknych widoków i wspaniałego, wczesno jesiennego słońca wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. I tak to pięknie rozpoczął się nowy sezon turystyczny.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.